173D474X5035UE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Axial
173D474X5035UE3
DigiKey Part Number
173D474X5035UE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D474X5035UE3
Description
CAP TANT 0.47UF 5% 35V AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D474X5035UE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
U
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
35 V