173D225X9050W
DigiKey Part Number
718-173D225X9050WCT-ND - Cut Tape (CT)
718-173D225X9050WTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D225X9050W
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
EDA/CAD Models
173D225X9050W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
W
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V