173D225X5020UE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D225X5020UE3
DigiKey Part Number
173D225X5020UE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D225X5020UE3
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D225X5020UE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
U
Tolerance
±5%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
20 V