173D156X9025XE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 5
Datasheet
15 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V Axial
173D156X9025XE3
DigiKey Part Number
173D156X9025XE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D156X9025XE3
Description
CAP TANT 15UF 10% 25V AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D156X9025XE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V