173D156X5020XW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D156X5020XW
DigiKey Part Number
173D156X5020XW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D156X5020XW
Description
CAP TANT 15UF 5% 20V AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D156X5020XW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±5%
Voltage - Rated
20 V