173D107X9020Y is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 70
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 38
100 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D107X9020Y
DigiKey Part Number
173D107X9020Y-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D107X9020Y
Description
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D107X9020Y Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V