173D106X9050YE3
DigiKey Part Number
718-173D106X9050YE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-173D106X9050YE3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X9050YE3
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
EDA/CAD Models
173D106X9050YE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V