173D105X9050VW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
In Stock: 82
Similar
KEMET
In Stock: 460
1 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
173D105X9050VW
DigiKey Part Number
173D105X9050VW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D105X9050VW
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D105X9050VW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V