173D105X5025U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
1 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V Axial
173D105X5025U
DigiKey Part Number
173D105X5025U-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D105X5025U
Description
CAP TANT 1UF 5% 25V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D105X5025U Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
U
Tolerance
±5%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
25 V