150D275X0015A2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
2.7 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15 V Axial
150D275X0015A2T
DigiKey Part Number
150D275X0015A2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150D275X0015A2T
Description
CAP TANT 2.7UF 20% 15V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
150D275X0015A2T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
15 V