135D156X9035C6
DigiKey Part Number
135D156X9035C6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
135D156X9035C6
Description
CAP TANT 15UF 10% 35V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35 V Axial 6.2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
135D156X9035C6 Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.2Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
35 V