533B1103JC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 533B1103JC-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 533B1103JC |
Description | POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 46 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 3.0 Turns Wirewound 1W Solder Lug |
Datasheet | Datasheet |
Category | Adjustment Type User Defined |
Manufacturer Vishay Spectrol | Temperature Coefficient 20ppm/°C |
Series | Rotation 1080° |
Packaging Bulk | Resistive Material Wirewound |
Part Status Active | Termination Style Solder Lug |
Resistance (Ohms) 10k | Actuator Type Slotted |
Tolerance ±5% | Actuator Length 0.812" (20.63mm) |
Power (Watts) 1W | Actuator Diameter 0.2497" (6.34mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread 3/8-32 |
Number of Turns 3.0 | Mounting Type Panel Mount |
Taper Linear | Size - Body Round - 0.875" Dia (22.23mm) |