SQSA80ENW-T1_GE3
DigiKey Part Number
SQSA80ENW-T1_GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SQSA80ENW-T1_GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SQSA80ENW-T1_GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQSA80ENW-T1_GE3
Description
MOSFET N-CH 80V 18A PPAK1212-8
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 18A (Tc) 62.5W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 1212-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SQSA80ENW-T1_GE3 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1358 pF @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
62.5W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerPAK® 1212-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA