SQD50P06-15L_T4GE3
DigiKey Part Number
742-SQD50P06-15L_T4GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SQD50P06-15L_T4GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SQD50P06-15L_T4GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQD50P06-15L_T4GE3
Description
P-CHANNEL 60-V (D-S) 175C MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 50A (Tc) 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5910 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
136W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15.5mOhm @ 17A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA