SIHW47N65E-GE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 41.649
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 10.080
Datasheet
IXYS
STMicroelectronics
In Stock: 600
STMicroelectronics
In Stock: 430
In Stock: 237
N-Channel 650 V 47A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247AD
SIHW47N65E-GE3
DigiKey Part Number
SIHW47N65E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHW47N65E-GE3
Description
MOSFET N-CH 650V 47A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
273 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5682 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AD
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 24A, 10V