SIHH080N60E-T1-GE3
DigiKey Part Number
742-SIHH080N60E-T1-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
742-SIHH080N60E-T1-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
742-SIHH080N60E-T1-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHH080N60E-T1-GE3
Description
E SERIES POWER MOSFET POWERPAK 8
Detailed Description
N-Channel 600 V 32A (Tc) 184W (Tc) Surface Mount PowerPAK® 8 x 8
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 17A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
63 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2557 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
184W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerPAK® 8 x 8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V