SIHG40N60E-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 201
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 759
Datasheet
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 300
In Stock: 295
In Stock: 265
N-Channel 600 V 40A (Tc) 329W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG40N60E-GE3
DigiKey Part Number
SIHG40N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG40N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 40A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
197 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4436 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max)
329W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 20A, 10V