SIHG22N50D-GE3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 488
IXYS
In Stock: 600
IXYS
In Stock: 6
In Stock: 656
N-Channel 500 V 22A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG22N50D-GE3
DigiKey Part Number
SIHG22N50D-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG22N50D-GE3
Description
MOSFET N-CH 500V 22A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
98 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1938 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
230mOhm @ 11A, 10V