SIHG20N50C-E3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 19.678
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 600
IXYS
In Stock: 6
In Stock: 656
In Stock: 614
In Stock: 240
STMicroelectronics
In Stock: 313
STMicroelectronics
In Stock: 851
N-Channel 500 V 20A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-247AC
SIHG20N50C-E3
DigiKey Part Number
SIHG20N50C-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHG20N50C-E3
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO247AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIHG20N50C-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
76 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2942 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247AC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
270mOhm @ 10A, 10V