SIHFB11N50A-E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 307
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Siliconix
In Stock: 1.630
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 46
N-Channel 500 V 11A (Tc) 170W (Tc) Through Hole TO-220AB
SIHFB11N50A-E3
DigiKey Part Number
SIHFB11N50A-E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHFB11N50A-E3
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1423 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
170W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 6.6A, 10V