SI4100DY-T1-E3
DigiKey Part Number
SI4100DY-T1-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SI4100DY-T1-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SI4100DY-T1-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SI4100DY-T1-E3
Description
MOSFET N-CH 100V 6.8A 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 6.8A (Tc) 2.5W (Ta), 6W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SI4100DY-T1-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
600 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 6W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
8-SOIC
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
63mOhm @ 4.4A, 10V