TS53YJ104MR10
DigiKey Part Number
TS53YJ-100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
TS53YJ-100KCT-ND - Cut Tape (CT)
TS53YJ-100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS53YJ104MR10
Description
TRIMMER 100KOHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Vishay Sfernice
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.197" x 0.197" Face (5.00mm x 5.00mm)
Tolerance
±20%