RCEC75010R0KB
DigiKey Part Number
716-RCEC75010R0KB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCEC75010R0KB
Description
MCB RESISTORS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±10% 800W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Non-Inductive
Packaging
Box
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
2.638" L x 2.362" W (67.00mm x 60.00mm)
Resistance
10 Ohms
Height - Seated (Max)
1.587" (40.30mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
M4 Threaded
Power (Watts)
800W