P11S1V0FLSY00104KA
DigiKey Part Number
716-1011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P11S1V0FLSY00104KA
Description
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 1W Solder Lug
EDA/CAD Models
P11S1V0FLSY00104KA Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Vishay Sfernice
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Square - 0.512" x 0.492" Face (13.00mm x 12.50mm)