VLMR233T2V2-GS08
DigiKey Part Number
VLMR233T2V2-GS08TR-ND - Tape & Reel (TR)
VLMR233T2V2-GS08CT-ND - Cut Tape (CT)
VLMR233T2V2-GS08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLMR233T2V2-GS08
Description
LED RED SMD MINILED SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 625nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLMR233T2V2-GS08 Models
Category
Current - Test
20mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
632nm
Color
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
2.20mm L x 1.40mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
1.40mm
Lens Size
1.50mm x 0.90mm
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V