MKP1848SE61050JP4C
DigiKey Part Number
2870-MKP1848SE61050JP4C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP1848SE61050JP4C
Description
10F 5% TOLERANCE 500VDC PITCH: 3
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.654" L x 1.063" W (42.00mm x 27.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms