VX40M45C-M3/P
DigiKey Part Number
112-VX40M45C-M3/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VX40M45C-M3/P
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 20A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 20A Through Hole TO-220-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 45 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Package / Case
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
600 mV @ 20 A