VS-UFH60BA65
DigiKey Part Number
VS-UFH60BA65GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-UFH60BA65
Description
BRIDGE RECT 1P 650V 60A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 650 V Chassis Mount SOT-227
Category
Current - Average Rectified (Io)
60 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.35 V @ 60 A
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Box
Operating Temperature
175°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Technology
Standard
Supplier Device Package
SOT-227
Voltage - Peak Reverse (Max)
650 V