VS-ST1230C14K0P
DigiKey Part Number
VS-ST1230C14K0P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-ST1230C14K0P
Description
SCR 1.4KV 3200A A-24 (K-PUK)
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.4 kV 3200 A Standard Recovery Clamp On A-24 (K-Puk)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
600 mA
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - Off State (Max)
100 mA
Packaging
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
28200A, 29500A
Part Status
Obsolete
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.4 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Mounting Type
Clamp On
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 mA
Package / Case
TO-200AC, K-PUK, A-24
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.62 V
Supplier Device Package
A-24 (K-Puk)
Current - On State (It (AV)) (Max)
1745 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
3200 A