VS-C5PW6006LHN3
DigiKey Part Number
112-VS-C5PW6006LHN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-C5PW6006LHN3
Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 600 V 30A Through Hole TO-247-3
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Reverse Recovery Time (trr)
39 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.5 V @ 30 A