VS-70HFR10
DigiKey Part Number
112-VS-70HFR10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-70HFR10
Description
DIODE STD REV 100V 70A DO203AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 70A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 mA @ 100 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 180°C
Current - Average Rectified (Io)
70A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 220 A