VS-63CTQ100-M3
DigiKey Part Number
VS-63CTQ100-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-63CTQ100-M3
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO2203
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VS-63CTQ100-M3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 60 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A