VS-41HF40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 400 V 40A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
VS-41HF40
DigiKey Part Number
41HF40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-41HF40
Description
DIODE STANDARD 400V 40A DO203AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
9 mA @ 400 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 190°C
Current - Average Rectified (Io)
40A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 125 A