VS-40CPQ100-N3
DigiKey Part Number
VS-40CPQ100-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-40CPQ100-N3
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 40A TO247AC
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 40A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
910 mV @ 40 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.25 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-247AC
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A