VS-30CPQ100-N3
DigiKey Part Number
VS-30CPQ100-N3GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30CPQ100-N3
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 30A TO247AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 30A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.05 V @ 30 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 µA @ 100 V
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-247-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-247AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A