VS-30BQ060-M3/9AT
DigiKey Part Number
112-VS-30BQ060-M3/9ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-30BQ060-M3/9ATCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-30BQ060-M3/9ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-30BQ060-M3/9AT
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
180pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580 mV @ 3 A