VS-25CTQ035S-M3
DigiKey Part Number
VS-25CTQ035S-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25CTQ035S-M3
Description
DIODE ARR SCHOTT 35V 15A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 35 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 mA @ 35 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A