VS-25CTQ035-N3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 35 V 30A Through Hole TO-220-3
VS-25CTQ035-N3
DigiKey Part Number
VS-25CTQ035-N3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-25CTQ035-N3
Description
DIODE ARR SCHOTT 35V 30A TO2203
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 mA @ 35 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A