VS-20TQ045THN3
DigiKey Part Number
112-VS-20TQ045THN3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20TQ045THN3
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 20A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.7 mA @ 45 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 20 A