VS-20TQ035-M3
DigiKey Part Number
112-VS-20TQ035-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20TQ035-M3
Description
DIODE SCHOTTKY 35V 20A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 35 V 20A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.7 mA @ 35 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1400pF @ 5V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
35 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
730 mV @ 40 A