VS-20MQ040-M3/5AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 35.794
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 271.132
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Image for VS-20MQ040-M3/5AT is not available
VS-20MQ040-M3/5AT
DigiKey Part Number
VS-20MQ040-M3/5AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20MQ040-M3/5AT
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
38pF @ 10V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
690 mV @ 2 A