VS-20ETF06-M3
DigiKey Part Number
112-VS-20ETF06-M3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-20ETF06-M3
Description
DIODE STANDARD 600V 20A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 20A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
160 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 20 A