VS-16FLR10S02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 16A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
VS-16FLR10S02
DigiKey Part Number
VS-16FLR10S02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-16FLR10S02
Description
DIODE STD REV 100V 16A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
200 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-203AA (DO-4)
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 16 A