VS-15ETH06-1PBF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 15A Through Hole TO-262AA
VS-15ETH06-1PBF
DigiKey Part Number
VS-15ETH06-1PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-15ETH06-1PBF
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO262AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
29 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 600 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-262AA
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2 V @ 15 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)