VS-12FL60S05 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode 600 V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA (DO-4)
VS-12FL60S05
DigiKey Part Number
VS-12FL60S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-12FL60S05
Description
DIODE STANDARD 600V 12A DO203AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
500 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 12 A