VF20200C-E3/4W
DigiKey Part Number
VF20200C-E3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VF20200C-E3/4W
Description
DIODE ARR SCHOTTKY 200V ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 10 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Schottky
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A