VCAN33A2-03SHE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 365
Datasheet
56V Clamp 2.7A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
VCAN33A2-03SHE3-08
DigiKey Part Number
112-VCAN33A2-03SHE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VCAN33A2-03SHE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-VCAN33A2-03SHE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAN33A2-03SHE3-08
Description
TVS DIODE 33VWM 56VC SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power Line Protection
No
Mfr
Applications
CAN
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
8.7pF @ 1MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
56V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.7A (8/20µs)
Base Product Number
Power - Peak Pulse
150W