V6PWL45C-M3/I
DigiKey Part Number
112-V6PWL45C-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V6PWL45C-M3/I
Description
DIODE ARR SCHOTT 45V 3A SLIMDPAK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 3A Surface Mount TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
510 mV @ 3 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 45 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Supplier Device Package
SlimDPAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
3A