V60D45C-M3/I
DigiKey Part Number
112-V60D45C-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-V60D45C-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-V60D45C-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V60D45C-M3/I
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 45V 30A SMPD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 30A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
640 mV @ 30 A
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.5 mA @ 45 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), Variant
Technology
Schottky
Supplier Device Package
SMPD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A