V40100PGW-M3/4W is Obsolete and no longer manufactured.
In Stock: 4.006
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.354
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-3P-3 Full Pack
V40100PGW-M3/4W
DigiKey Part Number
V40100PGW-M3/4WGI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V40100PGW-M3/4W
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 20A TO-3PW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 20 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
TO-3P-3 Full Pack
Supplier Device Package
TO-3PW
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A